اقتضائات مدیریت در دنیای معاصر را بدانیم

اقتضائات مدیریت در دنیای معاصر را بدانیم

رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در مجمع عمومی انجمن:

اقتضائات مدیریت در دنیای معاصر را بدانیم

رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در مجمع عمومی عادی سالیانه‌ی انجمن، گفت: هیئت مدیره‌ی انجمن با حمایت و همراهی اعضای محترم انجمن، کارها را پیش می‌برد و علیرغم ناملایماتی که از سوی دستگاه‌های دولتی دیده می‌شود، همواره با انرژی و امیدواری بیشتر امور مربوط به این صنعت را پیگیری می‌کند.

یوسف مرادلو در این مجمع که روز دوشنبه ۳۰ خرداد در هتل المپیک تهران برگزار شد، افزود: ما با هر زحمت و گرفتاری کار خواهیم کرد و در وسع خودمان برای اقتصاد و آبادی این مملکت و این آب و خاک تلاش خواهیم نمود و کسانی که سودای نابودی صنعت و مملکت را دارند بدانند که ناکام خواهند ماند.
وی با تاکید بر اینکه اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن، جانانه کار کرده و بی‌وقفه برای رفع مشکلات تلاش می‌کنند، تصریح کرد: فراموش نکنیم که انجمن‌ها، تشکل‌ها و سندیکاها تا حدودی می‌توانند در گره‌گشایی از امور نقش ایفا کنند، چون اقتصاد و عرصه‌ی بزرگ آن در ید اختیار دولت است و از آنجایی که تصمیم‌گیران همیشگی ما نیز دولتی‌ها هستند، ما به ناچار باید از سیاستگذاری آن‌ها تبعیت کنیم ولی دریغا که آن‌ها دغدغه‌های صنعت و تولید را ندارند و با تصمیمات نادرست خود صنعتگران و کارآفرینان را زمین‌گیر می‌کنند.
این صنعتگر و کارآفرین برتر خاطرنشان کرد: ما کار کردن در شرایط سخت داخلی را از همان بدو فعالیت یاد گرفته‌ایم و می‌دانیم که باید از هر منفذی برای حل و فصل مشکلات بکوشیم.
رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی کشور با اشاره به اقدامات هئیت مدیره در زمینه‌های متعدد گفت: اعضای هئیت مدیره‌ی انجمن در خصوص موضوعاتی چون تعهدات ارزی، ورود موقت کالا، عرضه‌ی شمش سرب و روی در بورس، قیمت و کیفیت مواد معدنی، انرژی اتمی، جلسات در بورس کالا، اسید، پرمنگنات و برق و گاز و  مالیات و ارزش افزوده، اختلافات داخلی در واحدهای صنعتی، صادرات و واردات و مسائل گمرکی، گفت: انجمن اقدامات موثری در این مسائل کرده است و امیدوارم روزی برسد بدون این مشکلات و صرف وقت و زمان به آن‌ها، صرفا برای افزایش تولید و ارتقای کیفیت کالا تلاش کنیم.
مرادلو ادامه داد: ما باید در راستای حفط منافع کارخانجات خود، مطالبه‌گر باشیم و انجمن هم به عنوان نماینده‌ی شما، ماموریت دارد تا برای تحقق اهداف منطقی و مشروع شما به صورت جدی اهتمام کند. وی افزود: همگی سعی کنیم مطالبه‌گر بوده و نگران چیزی نباشیم، زیرا اساسا هدف از تاسیس انجمن هم همفکری و هم‌افزایی برای مطالبه‌گری و پیگیری اهداف صنفی و اصولی شما صنعتگران عزیز است، بنا بر این واضح است که انجمن منادی و مدافع مطالبات شماست پس برای حفظ این رویکرد در انجمن، راه انفعال در پیش نگیرید. رئيس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران، افزود: انتظار داریم درخواست‌های خود را بصورت مکتوب، تا حصول نتیجه، مجدانه پیگیری کنید. این درخواست‌ها را به صورت مکتوب، مستندسازی کنید تا در صورت لزوم با اتکا به همین مستندات، انجمن را مواخذه و مکلف به پاسخگویی کنید.
مرادلو در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با صرفه‌جویی در هزینه‌کرد انجمن نیز گفت: سعی ما بر این است که انجمن با کمترین هزینه اداره شود، بر این اساس نه کسی حقوق و حق‌الجلسه می‌گیرد و نه کسی هزینه‌ی سفر و خرج اضافه‌ای از جیب انجمن می‌کند، ما پیوسته سعی می‌کنیم با قناعت و صرفه‌جویی به اداره‌ی انجمن بپردازیم.
این صادر کننده‌ی نمونه با اشاره به اهمیت علم مدیریت و برخورداری از تخصص علمی در عرصه‌ی مدیریت نیز خاطرنشان کرد: از آنجایی که امروز در دنیا بحث مدیریت مبتنی بر معیارهای علمی است، ما نیز لاجرم باید به تاسی از علم مدیریت روز برای اداره‌ی امور همت کنیم. باید با مشاور حقوقی و تحلیل‌گر بازار کار کنیم و برای حفظ و افزایش منافع خود از مشاوره‌ها و رهنمودهای آن‌ها بهره بگیریم، بالطبع باید از این بابت حقوقی هم پرداخت کنیم تا منافع کلان خود را از دست ندهیم.
رئيس هئیت مدیره‌ی انجمن در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با تامین هزینه‌های انجمن نیز عنوان کرد: اعضای محترم، لطفا حمایت‌های مالی خود را برای بقای انجمن به صورت منظم و مرتب پرداخت کنید تا مشکلی از این بابت پیش نیاید.
وی همچنین با اشاره به برخی مسائل مناقشه برانگیز در فعالیت‌های گروهی نیز گفت: یکی از آفت‌های تشکل‌ها مباحثی است که بین اعضا در داخل انجمن‌ها اتفاق می‌افتد، برای پیشگیری از این سوتفاهمات بهتر است حرف‌های خود را به صورت مستقیم و بی‌واسطه مطرح کنیم، طرح موضوعات از طریق کانال‌های دیگر به بروز مشکلات دامن می‌زند، بر این اساس انتظار داریم مسائل را به صورت شفاف بیان کنید تا در صورت لزوم پاسخ لازم داده شده و رفع ابهام گردد. اگر دوستان نظر و پیشنهادی در رابطه با پیگیری امور دارند، با هیئت‌ مدیره انجمن در میان بگذارند تا با حضور و همراهی خود پیشنهاد دهنده مسئله را پیگیری کنیم.

دغدغه‌ی همیشگی انجمن، حل و فصل مشکلات واحدهاست
دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران نیز در مجمع عمومی عادی سالیانه‌ی این انجمن، با اشاره به اینکه دغدغه‌ی همیشگی ما، حل و فصل واحدهاست، گفت: تعهد ارزی و ورود موقت و ضمانت‌نامه‌های بانکی یکی از موارد مهمی بود که مورد توجه انجمن بوده و در این خصوص جلسات متعددی برگزار شده است. از جلسه با رئیس جمهور و وزیر صمت گرفته تا جلسات با مقامات استانی که در نهایت منجر به پذیرش این موضوع شده است که صادرکنندگان قصوری نداشته و برای تعیین تکلیف در بازه‌های سه ماهه و شش ماهه به آن‌ها مهلت داده شده است.
سیروس میانجی در رابطه با موضوع اسید سولفوریک(صنایع ملی مس و سایر شرکت‌های تولید کننده اسید) نیز عنوان کرد: علاوه بر اعلام مشکلات مربوط به افزایش قیمت اسید سولفوریک به وزارتخانه، لیست اسامی کارخانجات را برای دریافت اسید به سازمان صمت زنجان اعلام نموده و تفاهم‌نامه‌ای با اسید سازان استان زنجان امضا کردیم. وی تصریح کرد این اقدامات موجب شد تا از یکسان سازی نرخ اسید در شرکت ملی مس و سایر تولیدکنندگان جلوگیری شود.
میانجی در خصوص امور مالیاتی نیز با اشاره به پیگیری‌های انجمن ابراز کرد: این پیگیری‌ها بسترساز همراهی و همکاری بیش از پش اداره کل امور مالیاتی را در پی داشته است و امیدوارم شرایط برای فعالیت، مناسب‌تر از قبل باشد. وی ادامه داد: در رابطه با بحث برق و افزایش بهای آن نیز جلسات متعددی با مقامات مسئول داشته‌ایم که منجر به تعامل شرکت برق در برنامه‌ی زمان‌بندی قطعی برق و سایر امور مرتبط شده است و امیدوارم با یک تعامل درست از خسارات ناشی از قطعی و افزایش بی‌رویه‌ی بهای برق کاسته شود. همچنین در خصوص تعرفه‌ی گاز و مشکلات مربوط به اداره گاز نیز پیگیری‌های زیادی انجام شده است که در نتیجه موجب منتفی شدن ضریب ۴۰ درصد و اعمال ضریب ۱۰ درصد در محاسبه‌ی بهای گاز مصرفی شده است.
دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در خصوص فرمول  ارزش‌گذاری و کنسانتره‌ی سرب، ماده‌ی معدنی سرب و روی و باطری فرسوده در گمرکات کشور نیز اظهار کرد: علاوه بر اینکه هیئت مدیره‌ی انجمن با مدیران مالی شرکت‌ها در خصوص قیمت‌گذاری ماده‌ی معدنی روی وارداتی جلسه‌ی مشورتی برگزار کرده، ارزش کنسانتره و ماده معدنی سرب و باطری فرسوده را به وزارتخانه، دفتر ارزش گمرک و سازمان صمت زنجان نیز اعلام کرده است که بعد از این اقدامات در نهایت منجر به پذیرش فرمول‌های قیمت‌گذازی انجمن در وزارت صمت و گمرک کشور شده است. همچنین در رابطه با قیمت شمش سرب و روی در بورس کالا و نحوه‌ی قیمت‌گذاری قیمت پایه نیز چندین جلسه با بورس کالا، وزارت صمت و… داشته است. همچنین اعلام شرکت‌های سرب جهت عرضه در بورس و گریدهای آن و میزان عرضه به وزارت صمت، همینطور اعلام فرمول قیمتی ماده‌ی معدنی وارداتی به همراه ضرایب به سازمان صمت و دفتر ارزش گمرک و نیز اعلام مشکلات از جمله اجبار به عرضه در بورس به وزیر صمت و اعلام نحوه‌ی محاسبه‌ی قیمت در بورس کالا برای شمش روی به سازمان بورس کالا، از دیگر اقدامات انجمن بوده است که موجب اصلاح اولیه‌ی قیمت پایه‌ی شمش سرب و روی در بورس گردید.
میانجی گفت: انجمن درباره‌ی کیل مصرف ماده‌ی معدنی سولفوره و میزان مصرف برق آن و کنسانتره‌ی اکسیدی روی نیز اقداماتی انجام داده است که پذیرش کیل مصرفی انجمن توسط وزارت و سایر مبادی ذیربط را در پی داشته است. وی افزود: در رابطه با مشکلات گمرک و راه آهن بناب و گمرک سرو و حمل و نقل نیز بعضی از مشکلات موجود حل و فصل شد. این فعال صنعتی در خصوص T.C و افزایش هزینه‌ها نیز خاطرنشان کرد: اعلام مشکلات افزایش بهای قیمت تمام شده‌ی شمش به وزارت صمت و پیگیری مشکلات مزبور از استاندار زنجان و دکتر طاهری (نماینده مردم زنجان در مجلس) باعث شد تا TC اعلامی انجمن مورد پذيرش واقع شود.
دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در رابطه با بحث مازاد صادراتی و جلوگیری از قضایی نمودن پرونده‌ها نیز خاطرنشان کرد: با پیگیری مجدانه‌ی انجمن، کلیه‌ی پرونده‌های قضایی و پرونده‌ی پیش بودها در گمرک حدف گردید.
وی در خصوص آلایندگی شهرک روی نیز گفت: جلسات متعددی در این باره برگزار شده است که از آن جمله می‌توان به جلسه‌ی پایش فلزات سنگین در محیط زیست استان زنجان، جلسه با دانشگاه زنجان و معرفی این دانشگاه برای بررسی آلایندگی و نامه به سازمان صمت، جلسه HSE در خصوص پاکسازی و حذف آلودگی اطراف شهر روی و نیز تشکیل کمیته برای بررسی آلودگی محصولات و اراضی اطراف شهرک روی با حضور معاون دادستان و…از مواردی است که منجر به تعامل سازنده‌ی اداره کل محیط زیست با صنعت سرب و روی استان شده است.
میانجی در مورد اختلاف عیار با شرکت تهیه و تولید نیز تصریح کرد: علاوه بر برگزاری جلسه با مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، با مدیر مجتمع سرب و روی انگوران و دیگر مقامات ذیربط نیز جلسه‌ای داشته‌ایم که قول مساعد بورس کالا و شرکت تهیه و تولید را برای حل و فصل مشکل در پی داشته است که امیداورم از تکرار مشکلات گذشته جلوگیری گردد.
دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در پایان برای بهبود امور پیشنهاداتی را ارائه داد که از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:
۱- تعیین مشاور بورس و سهام، مشاور فنی، مشاور بازرگانی
۲- تقویت بخش روابط عمومی انجمن و ارتباط مستمر با رسانه‌ها
۳- ایجاد ساز و کار مناسب برای تعیین قیمت شمش و مواد اولیه
۴- تلاش برای انسجام بیشتر و حمایت عملی از تصمیمات جمعی
۵- مشارکت در جلسات عمومی و تخصصی
۶- ایجاد بخش مشارکت‌های اجتماعی و خیریه‌ای در انجمن.
گفتنی است در این مجمع، خزانه‌دار و بازرس انجمن به ارائه‌ گزارش پرداخته و صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به تصویب رسید.
همچنین رضا هویزاوی با کسب اکثریت قاطع آرا به عنوان بازرس اصلی و حمید اسماعیلی به عنوان بازرس علی‌البدل، به مدت یک سال انتخاب شدند.

برچسب ها: بدون برچسب

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *